Przegląd Urologiczny 2010/2 (60) wersja do druku | skomentuj ten artykuł | szybkie odnośniki
 
strona główna > archiwum > Przegląd Urologiczny 2010/2 (60) > Atlas laparoskopii urologicznej - dzieło Sekcji...

Atlas laparoskopii urologicznej - dzieło Sekcji Endourologii i ESWL Polskiego Towarzystwa Urologicznego


W połowie ubiegłego roku, nakładem Biura Wydawniczego PTU, wydany został "Atlas laparoskopii urologicznej" (ISBN: 83-912110-8-8). "Atlas" ukazał się na najważniejszym zeszłorocznym spotkaniu urologów - podczas 39. Kongresu PTU
w Poznaniu, jednak bez rozgłosu i bez oficjalnego zwrócenia na niego uwagi. Niemniej, dzieło to zasługuje z pewnością na odnotowanie na łamach "Przeglądu Urologicznego".
Piszę o nim dość późno - prawie rok po wydaniu, ponieważ czekałem na opublikowanie w PU choćby wzmianki na jego temat. Niezręcznie jest mi pisać o "Atlasie" - wszak jestem jednym z jego współautorów - niemniej uważam, że w naszym czasopiśmie powinna znaleźć się nota o tym dziele.

Pomysł opracowania "Atlasu laparoskopii urologicznej" i wydania go przez PTU zrodził się w łonie Sekcji Endourologii i ESWL PTU przed prawie 4 laty. Autorami tego pomysłu są dwaj znakomici "urolaparoskopiści": Piotr Chłosta i Marcin Słojewski - obecny i poprzedni przewodniczący Sekcji. Do współautorstwa zaprosili aż 16 specjalistów z aż 10 polskich ośrodków urologii, w których laparoskopię uprawia się na najwyższym poziomie.
"Atlas" ma 22 rozdziały. Większość z nich dotyczy poszczególnych operacji laparoskopowych wykonywanych w urologii,
a pozostałe poświęcone są zagadnieniem natury ogólnej i praktycznej - od historii laparoskopii i przeglądu instrumentarium laparoskopowego poprzez znieczulenie do operacji laparoskopowych i zjawiska patofizjologiczne występujące w czasie ich wykonywania po opis obecnego stanu laparoskopii onkologicznej w urologii i nauczanie urolaparoskopii w polskich warunkach.

"Atlas" wydany jest nadzwyczaj starannie - ma wspaniałą szatę graficzną, logiczny i czytelny układ, ilustrowany jest ogromną liczbą znakomitych zdjęć endoskopowych i rycin. Dzieło to - z pewnością najatrakcyjniejsze wśród książek wydanych dotychczas przez BW PTU, zarówno pod względem zawartości merytorycznej, jak i jakości wydawniczej - oparte jest na bogatym doświadczeniu jego autorów i stanowi wyśmienity materiał edukacyjny dla zwiększającej się w naszym kraju rzeszy urologów zainteresowanych laparoskopią. Odzwierciedla ono wysoki poziom urolaparoskopii wykonywanej w wielu ośrodkach urologii w Polsce i stanowi zachętę do opanowania jej arkanów przez tych, którzy jeszcze jej nie wykonują oraz do doskonalenia się w niej tych, którzy już zdobywają szlify. "Atlas laparoskopii urologicznej" powinien znaleźć się w bibliotece każdego urologa w naszym kraju.

To wybitne dzieło, napisane głównie przez znakomitych urologów średniego i młodego pokolenia oraz zredagowane przez wielce już zasłużonych dla rozwoju urolaparoskopii w Polsce, należy przyjąć z najwyższym uznaniem. Na wyrazy uznania za nadanie "Atlasowi" na wskroś nowoczesnej, oryginalnej i po prostu ładnej formy edytorskiej zasługuje BW PTU.
Na zakończenie pragnę z najwyższą satysfakcją podkreślić, że obaj redaktorzy "Atlasu" - Piotr Chłosta i Marcin Słojewski - zostali w roku 2009 laureatami prestiżowej Nagrody Ministra Zdrowia, przyznanej im za to dzieło.

Andrzej Borówka
konsultant krajowy w dziedzinie urologii