Przegląd Urologiczny 2005/5 (33) wersja do druku | skomentuj ten artykuł | szybkie odnośniki
 
strona główna > archiwum > Przegląd Urologiczny 2005/5 (33) > Warsztaty Endourologiczne w czasie 35. Kongresu...

Warsztaty Endourologiczne w czasie 35. Kongresu PTU

Prezes PTU

Ważną częścią kolejnych kongresów PTU są Warsztaty Endourologiczne. Po raz pierwszy wprowadzono je do programu kongresu przed czterema laty. Pomysłodawcą organizowania warsztatów kongresowych jest kol. Artur A. Antoniewicz. Celem tej formy działalności kongresowej jest stworzenie urologom możliwości nabycia doświadczenia w posługiwaniu się sprzętem endoskopowym. Poprzednie warsztaty organizowane były we współpracy z kilkoma firmami produkującymi sprzęt endoskopowy i sprzedającymi go na rynku polskim. W czasie 35. Kongresu PTU w Lublinie warsztaty odbyły się dzięki pomocy tylko jednej firmy, która brała również udział w Warsztatach Endourologicznych poprzednich kongresów. Jest nią MEDIM, wyłączny przedstawiciel firmy KARL STORZ.

Fotografia 1
 
Fotografia 2
 

Tegoroczne warsztaty cieszyły się powodzeniem i wzbudziły duże zainteresowanie. Uczestniczyło w nich ponad 60 urologów i adeptów urologii z całego kraju. Każdy z nich miał sposobność odbycia treningu na czterech stanowiskach wyposażonych w znakomite instrumentarium i urządzenia firmy KARL STORZ ENDOSKOPE:

  • stanowisko do nauki szycia laparoskopowego;
  • stanowisko do nauki wprowadzania fiberoskopów giętkich, w tym uretero-fiberoskopu FLEX-XTM o średnicy 7,5 Fr oraz cystoskopu o średnicy 15,5 Fr.;
  • stanowisko do nauki wprowadzania ureteroskopu sztywnego i do kruszenia kamieni moczowodowych z wykorzystaniem ureteroskopów nowej generacji oraz litotryptora pneumatycznego CALCUSPLIT®;
  • stanowisko do nauki elektroresekcji przezcewkowej.

Fotografia 3
 

Największym zainteresowaniem cieszyło się ostatnie z wymienionych stanowisk, wyposażone w symulator do wirtualnego wykonywania przezcewkowej elektroresekcji stercza oraz guzów pęcherza moczowego. Użycie symulatora stworzyło uczestnikom warsztatów możliwość sprawdzenia umiejętności przeprowadzania tych dwóch zabiegów.

Fotografia 4
 

Ćwiczenia na tym i na pozostałych stanowiskach odbywały się pod okiem instruktorów-urologów doświadczonych w wykonywaniu zabiegów endourologicznych oraz przy udziale profesjonalistów z firmy MEDIM.

Serdecznie dziękuję urologom, którzy byli instruktorami w czasie warsztatów:
- dr. Tomaszowi Borkowskiemu - Klinika Urologii AM w Warszawie,
- dr. med. Zbigniewowi Jabłonowskiemu - Klinika Urologii UM w Łodzi,
- dr. med. Piotrowi Jarzemskiemu - Oddział Urologii Wojewódzkiego Szpitala w Bydgoszczy,
- dr. Jackowi Judyckiemu - Klinika Urologii AM w Warszawie,
- dr. med. Andrzejowi Koziakowi - Oddział Urologii Wojewódzkiego Szpitala w Siedlcach,
- dr. med. Sławomirowi Listopadzkiemu - Oddział Urologii Wojewódzkiego Szpitala w Bydgoszczy,
- dr. med. Andrzejowi Potyce - Klinika Urologii śAM w Zabrzu,
- dr. hab. Waldemarowi Różańskiemu - Klinika Urologii UM w Łodzi,
- dr. med. Ryszardowi Szcześniewskiemu - Oddział Urologii Wojewódzkiego Szpitala w Siedlcach,
- dr. Andrzejowi Wronie Oddział Urologii Szpitala Powiatowego w Mielcu.

Zdaniem dr. Jacka Judyckiego z Kliniki Urologii Akademii Medycznej w Warszawie tego rodzaju warsztaty są wspaniałym wprowadzeniem do świata endoskopii oraz doskonałą okazją do poszerzenia swoich umiejętności: "...firma MEDIM/KARL STORZ ENDOSKOPE po raz kolejny zademonstrowała szereg innowacyjnych rozwiązań, zwracając naszą uwagę na postęp technologiczny w zabiegach endourologicznych".

Warsztaty Endourologiczne towarzyszące 35. Kongresowi PTU nie odbyłyby się bez pomocy wielu osób pracujących w firmie MEDIM m.in. Panu Piotrowi Młynarczykowi, Bogusławowi Czajkowskiemu, Karolowi Lewkowiczowi, Andrzejowi Łaganowskiemu oraz Tomaszowi Filarowi. Uprzejmie Im za to dziękuję. Wyrazy szczególnego uznania kieruję do Pani Prezes Anny Janczewskiej-Radwan oraz do Pani Magdy Grabowskiej.