Przegląd Urologiczny 2015/6 (94) wersja do druku | skomentuj ten artykuł | szybkie odnośniki
 
strona główna > archiwum > Przegląd Urologiczny 2015/6 (94) > Wspomnienie o dr. med. Piotrze Nowakowskim

Wspomnienie o dr. med. Piotrze Nowakowskim

Głęboki wstrząs, który dotknął całe środowisko urologiczne w Polsce w dniu 2 maja br., był spowodowany nagłym i niespodziewanym odejściem dr. med. Piotra Nowakowskiego, znakomitego chirurga, entuzjasty urologii, wieloletniego ordynatora Oddziału Urologicznego w Klinice Świętej Rodziny w Poznaniu, aktywnego członka Kolegium Ordynatorów Polskiego Towarzystwa Urologicznego, skutecznego nauczyciela wielu adeptów urologii, niezwykle prawego Człowieka i naszego Przyjaciela. Życie zawodowe Kolegi Piotra Nowakowskiego naznaczone było nadzwyczajną rzetelnością i pracowitością. Żył w ciągłej służbie swoim pacjentom, współpracownikom, przyjaciołom i bliskim. Opuścił nas powszechnie znany, doświadczony i rozważny urolog, wrażliwy lekarz, nadzwyczaj utalentowany organizator i nauczyciel cieszący się zasłużonym uznaniem nie tylko w swoim rodzinnym mieście, ale również na terenie całego kraju. Jego wkład w umacnianie pozycji PTU i rozwój wielkopolskiej urologii zasługuje na szczególnie uznanie.


Dr Piotr Nowakowski (trzeci od lewej) z autorem wspomnienia (czwarty od lewej) podczas operacji laparoskopowej wycięcia guza nerki w Klinice Świętej Rodziny w Poznaniu, 2010 r.


Odejście dr. med. Piotra Nowakowskiego z naszego grona jest dla nas niezwykle bolesną stratą. Piotr był wspaniałym Kolegą. Sądzę, że nie nadużyję słowa Przyjaciel w odniesieniu do siebie i wielu znanych mi członków naszego Stowarzyszenia. Przymioty Jego charakteru - skromność i delikatność oraz całodobowe oddanie pracy i chorym w miejscu, które współtworzył z sukcesem od podstaw, a także umiejętność dostrzegania piękna w świecie, wrażliwość na potrzeby cierpiących i ukochanie Rodziny - składają się na niepowtarzalną osobowość Lekarza i Człowieka.

Uczestnicząc w ostatniej drodze Piotra na cmentarzu Junikowo w Poznaniu umocniłem się w przekonaniu, jak bardzo wielkim był darzony szacunkiem i uznaniem. W uroczystościach pożegnalnych poza Rodziną wzięli udział nie tylko koledzy i współpracownicy z różnych dziedzin medycyny, ale również rzesze uratowanych pacjentów, przedstawiciele świata nauki, kultury, sztuki i przedsiębiorców oraz nadzwyczaj liczne grono przyjaciół i znajomych.

Piotrze! Przyjacielu! Pozostaniesz w naszych sercach na zawsze! Pozostaniesz wzorem godnym naśladowania! Cześć Twojej pamięci!


Piotr Chłosta
Prezes PTU