Przegląd Urologiczny 2015/6 (94) wersja do druku | skomentuj ten artykuł | szybkie odnośniki
 
strona główna > archiwum > Przegląd Urologiczny 2015/6 (94) > Wspomnienie o doktorze Wojciechu Rawskim

Wspomnienie o doktorze Wojciechu Rawskim


Rodzinie i Bliskim
śp. doktora Wojciecha Rawskiego
wieloletniego Ordynatora Oddziału Urologii w Szpitalu w Suchej Beskidzkiej, entuzjaście urologii i pierwszego przewodniczącego Kolegium Ordynatorów Polskiego Towarzystwa Urologicznego składamy wyrazy najgłębszego współczucia.

Piotr Chłosta
prezes PTU


Lekarz medycyny Wojciech Rawski rozpoczął pracę zawodową w 1965 r., a w Zespole Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej 1 października 1982 r. Od podstaw organizował Oddział Urologiczny w Szpitalu Rejonowym w Suchej Beskidzkiej, wyposażył go w wysokospecjalistyczny sprzęt diagnostyczny i zabiegowy, a także pozyskał wykwalifikowany personel medyczny.

Dzięki Jego staraniom zostały również utworzone: Poradnia Urologiczna i Pododdział Urologii Dziecięcej. Dzięki Jego umiejętnościom organizatorskim i dużemu zaangażowaniu zawodowemu przez wiele lat Oddział Urologiczny i Poradnia Urologiczna w trudnym okresie niedoborów finansowych bez potknięć zapewniały ciągłą, na najwyższym poziomie fachowym, opiekę medyczną pacjentom z rejonu działania suskiego i ościennych zespołów opieki zdrowotnej. Jego stałą troską była poprawa organizacji pracy oddziału, a także poprawa jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych. Wykorzystując swe umiejętności i zdolności menedżerskie, skutecznie pozyskiwał dodatkowe środki na zakup sprzętu i wyposażenia. Dzięki Jego zapobiegliwości i pozyskiwaniu sponsorów w oddziale urologicznym były przeprowadzane remonty, które w znacznym stopniu poprawiły komfort pobytu pacjentów w oddziale i warunki pracy personelu.

Dzięki staraniom Doktora Rawskiego w trudnym okresie dla służby zdrowia udało się także zdobyć sprzęt specjalistyczny dla potrzeb innych jednostek szpitala. Ciągle wprowadzał nowe metody operacyjne oraz endoskopowe w leczeniu dorosłych i dzieci. Swoją rozległą wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielił się z młodszymi kolegami.

Pod Jego kierunkiem 7 lekarzy uzyskało II stopień specjalizacji w zakresie urologii. Odzwierciedleniem jego działalności dydaktyczno-naukowej było zorganizowanie w 1989 r. w Zawoi Ogólnopolskiego Sympozjum Urologii Dziecięcej, którego poziom został bardzo wysoko oceniony. Oddziałem Urologicznym w Suchej Beskidzkiej kierował do 31 października 2004 r. Pracę zawodową zakończył w roku 2011.

Doktor Wojciech Rawski działał również aktywnie w Beskidzkiej Izbie Lekarskiej, pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Okręgowego Sądu Lekarskiego i członka Komisji Etyki Lekarskiej. Doktor Wojciech Rawski aktywnie działał na polu Polskiego Towarzystwa Urologicznego, był pierwszym przewodniczącym Kolegium Ordynatorów, w 2008 r. na kongresie naukowym PTU w Wiśle został wyróżniony dyplomem przez prezesa PTU prof. Andrzeja Borówkę za pierwszą w „Przeglądzie Urologicznym” publikację na temat systemu ochrony zdrowia oraz za wieloletnią owocną pracę dla dobra urologii.

Był odznaczony:

  • Srebrnym Krzyżem Zasługi (1988),
  • Złotym Krzyżem Zasługi (2003),
  • odznaką „Za wzorową pracę w służbie zdrowia” (1984),
  • odznaką „Za zasługi dla województwa bielskiego” (1996).

Doktor Wojciech Rawski zmarł 6.11.2015 r. w wieku 76 lat.


Wspomnienie ukazało się na stronie: www.zozsuchabeskidzka.pl