Przegląd Urologiczny 2014/1 (83) wersja do druku | skomentuj ten artykuł | szybkie odnośniki
 
strona główna > archiwum > Przegląd Urologiczny 2014/1 (83) > Urologia jednego dnia − pewnie, szybko i...

Urologia jednego dnia − pewnie, szybko i przyjemnie

Redakcja Przeglądu Urologicznego zaakceptowała pomysł utworzenia nowego cyklu artykułów poświęconych urologii jednego dnia (UJD) w urologicznym łańcuchu terapeutycznym oraz w całym systemie opieki specjalistycznej w Polsce. Tym artykułem otwieramy cykl.


Urologia, obok chirurgii, ginekologii, okulistyki, ortopedii i laryngologii, jest specjalnością zabiegową, która od kilku lat umacnia swoje miejsce w katalogu procedur wykonywanych w trybie jednodniowym. Znaczący wpływ na rozwój mało inwazyjnych metod diagnostyczno-leczniczych miał postęp technologiczny w medycynie, poprawa technik chirurgicznych, w tym laparoskopowych, oraz wprowadzenie nowych leków anestetycznych i metod znieczulenia.


Proces terapeutyczny realizowany w trybie jednodniowym rozpoczyna się od kwalifikacji pacjenta przez specjalistę urologa, przygotowania przedoperacyjnego, sprawnej organizacji etapu operacyjnego, a kończy na kompleksowej opiece pooperacyjnej. W naszym systemie opieki zdrowotnej optymalną sytuacją jest bliska współpraca ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w postaci poradni urologicznej z oddziałem UJD. Ponadto powstające oddziały UJD powinny być ważnym elementem kompleksowej, specjalistycznej opieki urologicznej pomiędzy poradniami urologicznymi a oddziałami szpitalnymi. Wstępna kwalifikacja chorych do leczenia operacyjnego w poradni urologicznej powinna lokować pacjentów w oddziałach UJD lub w oddziałach szpitalnych całodobowych w zależności od schorzenia, stanu pacjenta i przewidywanych komplikacji.


Korzyści wynikające z wprowadzania do urologii procedur jednodniowych dotyczą zarówno pacjenta, jak również płatnika.


Pacjent w krótkim czasie przyjmowany jest do szpitala, ma wykonany mało inwazyjny zabieg i często tego samego dnia lub w dniu następnym jest wypisywany do domu. Jest zadowolony, że kontakt z białym personelem, jakże stresogenny, został ograniczony do minimum, a operacja wykonana szybko i bezpiecznie. Pacjent szybciej wraca do życia rodzinnego i czynności zawodowych.


Płatnik, w obecnych warunkach głównie pilnujący finansów, może liczyć na oszczędności z pobytu jednodniowego i przekazać nadwyżkę środków na hospitalizację w oddziałach całodobowych, w których dzięki dodatkowym środkom będzie można przeprowadzić więcej poważnych operacji urologicznych. Pacjenci wymagający leczenia w trybie jednodniowym wypadną z list oczekujących do tych oddziałów, przez co skrócą się kolejki na duże zabiegi operacyjne.


To wszystko jest proste i jakże logiczne, konsekwentne i - co najważniejsze - ekonomiczne. Procedury wykonywane w trybie jednodniowym, pomimo wielu problemów organizacyjnych i medycznych, znajdują coraz więcej zwolenników. Tempo życia współczesnego człowieka, dążenie do maksymalnego wykorzystania czasu oraz niechęć do tradycyjnego modelu leczenia szpitalnego powodują stały wzrost liczby wykonywanych operacji i zabiegów w oddziałach jednodniowych.


Fotografia 1
Biblioteka urologicznaone day - one book

Ta tendencja jest najbardziej widoczna w krajach zamożnych, gdzie budżety na ochronę zdrowia są wysokie, a mimo to dąży się do jeszcze większej ekonomizacji i oszczędnościach w sektorze publicznej służby zdrowia. W Polsce z niewiadomych przyczyn nadal preferuje się szpitale tradycyjne z długotrwałymi pobytami chorych, procesjami lekarskimi i oczekiwaniem na proste procedury, kiedy świat pędzi do przodu i każdy człowiek stara się skrócić czas absencji chorobowej i rodzinnej.


Tematyka organizacji, zarządzania i efektywności leczenia urologicznego w trybie jednodniowym jest bardzo ciekawa, rozległa, a przede wszystkim przyszłościowa. Zachęcam do korespondencji i rozwinięcia zagadnień.




dr n. med. Krzysztof Partyka
kierownik Oddziału Urologii Jednego Dnia
Krapkowickie Centrum Zdrowia


Wszystkich zainteresowanych tematem proszę o kontakt:
urospec.nysa@gmail.com