Przegląd Urologiczny 2011/1 (65) wersja do druku | skomentuj ten artykuł | szybkie odnośniki
 
strona główna > archiwum > Przegląd Urologiczny 2011/1 (65) > Nowoczesna urologia w Krośnie

Nowoczesna urologia w Krośnie

Radykalna laparoskopowa prostatektomia, czyli całkowite wycięcie gruczołu krokowego, wykonana w ubiegłym tygodniu w Krośnie była pierwszą operacją tego typu w województwie podkarpackim. Przeprowadził ją zespół pod kierunkiem dr. hab. Piotra Chłosty ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach w trakcie 2. Podkarpackich Warsztatów Endoskopowych.

W Polsce jest jedynie kilka ośrodków, w których przeprowadzane są takie operacje. Na Podkarpaciu wykonuje się zabiegi laparoskopowe, ale nie tak bardzo skomplikowane. - Chcielibyśmy operować pacjentów tą metodą i ze środków Urzędu Marszałkowskiego oraz szpitala zakupić niezbędny wysokospecjalistyczny sprzęt. Część sprzętu laparoskopowego, za pomocą którego można wykonać mniej skomplikowane operacje, szpital już ma. Takie zabiegi przeprowadzane są już od 2002 roku. Wartość sprzętu, który należałoby zakupić, waha się od 300 do 400 tysięcy złotych. Na razie, na pokazową operację, sprzęt został wypożyczony - mówi Dariusz Sobieraj, ordynator Oddziału Urologii krośnieńskiego szpitala, konsultant ds. urologii dla województwa podkarpackiego.

Przez dziurkę od klucza

Według dr. hab. Piotra Chłosty operacje laparoskopowe można zdefiniować najprościej jako malowanie obrazu przez dziurkę od klucza. - Operację wykonuje się z zewnątrz, a jej przebieg śledzi się na monitorze, który jest podłączony do kamery wprowadzonej przez dodatkowe nacięcie. Chirurg ma doskonałą kontrolę pola operowanego poprzez czterokrotne powiększenie, co nie jest możliwe przy standardowej operacji - tłumaczy prof. Piotr Chłosta.

Fotografia 1
 
Fotografia 2
Doktor Jarosław Jaskulski, FEBU, i instrumentariuszka mgr Justyna Kaczor, pod kierunkiem prof. Piotra Chłosty wykonali po raz pierwszy w województwie podkarpackim operację całkowitego wycięcia gruczołu krokowego metodą laparoskopową
Fotografia 3
Doktor Dariusz Sobieraj w trakcie 2. Podkarpackich Warsztatów Endoskopowych

Korzyści są nie tylko dla chorego, ale i dla szpitala. Chory po tak poważnym zabiegu, ale z drugiej strony zabiegu mało inwazyjnym, wychodzi ze szpitala po 4-5 dniach i od razu może wrócić do normalnej aktywności życiowej, poza tym zażywa mniej leków, rehabilitacja jest szybsza. Zastosowanie tej metody pozwala na przedłużenie życia pacjenta o minimum 15 lat.

Sprzęt będzie, czas na kontrakt

Przetarg na zakup specjalistycznego sprzętu laparoskopowego służącego m.in. do leczenia raka stercza jest już przygotowany. - Chcielibyśmy, by do szpitala trafił już na początku 2011 roku. Trafi na blok operacyjny i będzie służył nie tylko urologii - mówi Mirosław Leśniewski, dyrektor szpitala w Krośnie.

W szpitalu liczą, że na zabiegi przy użyciu sprzętu laparoskopowego będzie podpisany odpowiedni kontrakt z NFZ. - Tą metodą możemy wykonywać 1-2 zabiegi dziennie - dodaje doktor Dariusz Sobieraj.

Fotografia 4
Zespół pod kierunkiem prof. Piotra Chłosty podczas operacji

Przekaz na żywo

Pokazowy zabieg oglądało na żywo w sali konferencyjnej szpitala kilkudziesięciu specjalistów z południowej Polski oraz lekarze z Ukrainy, wraz z prof. Aleksandrem Szulyakiem z Kliniki Urologii Uniwersytetu Medycznego we Lwowie. Relacja z tego wydarzenia jest również na stronie ukraińskich urologów, pod adresem www.ukraine.uroweb.ru

Fotografia 5
Konferencja prasowa po zabiegu radykalnej prostatektomii laparoskopowej. Od lewej: Mirosław Leśniewski - dyrektor krośnieńskiego szpitala, dr Dariusz Sobieraj i prof. Piotr Chłosta

W drugiej części uczestnicy warsztatów mogli obejrzeć na monitorach zabieg kruszenia kamieni w drogach moczowych z zastosowaniem lasera oraz zabieg fotoselektywnej waporyzacji stercza. Obydwie operacje prowadził dr Dariusz Sobieraj.

- Chciałem pogratulować dyrekcji szpitala, a szczególnie panu ordynatorowi Dariuszowi Sobierajowi tak perfekcyjnie przygotowanej konferencji. To wielkie przedsięwzięcie, promocja techniki na najwyższym poziomie, a także prestiż dla szpitala - stwierdził prof. Chłosta. Dodał też, że personel krośnieńskiego szpitala będzie mógł się szkolić w Kielcach pod okiem specjalistów. Są to cykliczne warsztaty dofinansowywane przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Józefczyk
Tygodnik Regionalny "Nowe Podkarpacie"