Przegląd Urologiczny 2008/4 (50) wersja do druku | skomentuj ten artykuł | szybkie odnośniki
 
strona główna > archiwum > Przegląd Urologiczny 2008/4 (50) > Podręcznik diagnostyki i terapii The Merck...

Podręcznik diagnostyki i terapii The Merck Manual trafia do rąk polskich lekarzy

Na ponad trzech tysiącach stron lekarze znajdą informacje z wielu dziedzin medycyny - od farmakologii, przez toksykologię, wszystkie podstawowe obszary terapeutyczne aż po suplementy diety i medycynę alternatywną. Blisko 180 stron podręcznika poświęcono także chorobom układu moczowo-płciowego.

Trzecie wydanie polskie The Merck Manual - podręcznika diagnostyki i terapii - jest tłumaczeniem wydania osiemnastego z roku 2006. W wydaniu tym pojawiły się aż 34 nowe rozdziały, poświęcone m.in. takim zagadnieniom, jak dożywianie, opieka nad pacjentem w stanie krytycznym oraz nagła śmierć sportowców.

Premiera trzeciego wydania polskiego The Merck Manual odbyła się 26 czerwca w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej. Spotkanie zostało zorganizowane przez polski oddział firmy Merck - MSD Polska znanej urologom z leku PROSCAR. Zorganizowaną z tej okazji galę zaszczyciło swoją obecnością wielu wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny, m.in. uznany autorytet w dziedzinie urologii prof. Andrzej Borówka. Spotkanie przyciągnęło gości reprezentujących najważniejsze medyczne ośrodki akademickie w Polsce. Dwóch uznanych mówców - etyk i filozof, prof. Jacek Hołówka oraz kardiolog prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, autorytet w zakresie kształcenia lekarzy - wygłosiło wykłady poświęcone konieczności kształcenia ustawicznego lekarzy oraz wyzwaniom, jakie stawia przed nimi coraz szybciej rozwijająca się medycyna. Po wykładach odbyła się dyskusja, w której wzięli udział m.in. prof. dr hab. Marek Krawczyk, prof. dr hab. Jerzy Szczerbań oraz prof. dr hab. Bolesław Samoliński.

The Merck Manual jest jednym z najobszerniejszych źródeł informacji medycznej dla studentów i lekarzy, obejmującym niemal wszystkie zagadnienia istotne w codziennej praktyce zawodowej - w tym kardiologię, pediatrię i psychiatrię, zwracając jednocześnie uwagę na coraz powszechniejsze problemy zdrowotne, takie jako otyłość czy zespół metaboliczny.

"Kiedy w 1899 roku wydano The Merck Manual po raz pierwszy, wówczas dostępna wiedza medyczna o lekach i substancjach chemicznych dała się opisać na 192 stronach. Dziś, osiemnaste już wydanie podręcznika ma tych stron ponad trzy i pół tysiąca" - powiedział podczas spotkania w auli Politechniki dyrektor generalny MSD Polska, dr Łukasz Zybaczyński. - "To najlepiej obrazuje nie tylko osiągnięcia współczesnej medycyny, ale także wyzwania, przed jakimi stają lekarze. Kiedyś lekarz znał się na wszy stkim i leczył każdą chorobę. Dziś jest to praktycznie niemożliwe. Ale wszyscy czujemy gdzieś podskórnie - i nawiązywali do tego profesorowie mówiący przede mną - że lekarz ma obowiązek wiedzieć więcej. Że pogłębiając wiedzę o szczegółach, nie powinien tracić z oczu pacjenta jako całości. Bo przecież na końcu naszym celem nie jest zdrowe serce, wątroba czy żołądek. Naszym celem jest zdrowy człowiek. The Merck Manual ma pomóc w osiągnięciu tego celu. Ma być swoistym pomostem między specjalizacjami - podręcznikiem dostarczającym obszernej i jak najnowszej wiedzy z różnych obszarów terapeutycznych. Podręcznikiem pisanym przez 300 znakomitych specjalistów dla tysięcy znakomitych lekarzy na całym świecie"

Warto dodać, że chociaż polski komitet redakcyjny również dołożył wszelkich starań, aby wydanie to zawierało jak najaktualniejsze informacje - z pewnością w niektórych przypadkach są już dostępne świeższe doniesienia naukowe.

Dlatego, wychodząc naprzeciw wymaganiom współczesnej medycyny, MSD udostępniło The Merck Manual w wersji elektronicznej online. W przyszłości będzie on dostępny nie tylko w języku angielskim, ale również po polsku.

Popularność The Merck Manual w świecie doprowadziła do pojawienia się kolejnych publikacji - m.in. The Merck Manual of Health and Aging oraz The Merck Manual of Medical Information - Home Edition. Pierwszy podręcznik jest poświęcony opiece nad ludźmi starszymi i dostarcza informacji o procesie starzenia oraz metodach leczenia chorób wieku podeszłego. Drugi podręcznik jest skierowany do osób niemających wykształcenia medycznego.iąg

Merck & Co., Inc. od ponad stu lat dokłada starań, aby lekarze i pacjenci byli jak najlepiej poinformowani o najnowszych terapiach. Historia najstarszego wydawnictwa firmy - The Merck Manual - podręcznika diagnostyki i terapii sięga roku 1899.

Merck Manual ukazuje się w różnych odstępach czasu - od 2 do 12 lat. Podręcznik zmienia się wraz ze zmianami w świecie medycyny. Do każdego wydania dodawane są nowe rozdziały, a ogromny komitet redakcyjny czuwa nad tym, aby zawarta na kartach podręcznika wiedza medyczna była aktualizowana do ostatniej chwili przed wydaniem

Do tej pory The Merck Manual został przetłumaczony na 17 języków, a na całym świecie sprzedano ponad 10 mln egzemplarzy tego podręcznika.