| ||||||||||||
Cystynuria - diagnostyka i postępowanieOddział Urologii, ZOZ MSWiA w Poznaniu
ordynator oddziału: dr n. med. Tomasz Stachowski Wprowadzenie
Cystyna to aminokwas składający się z dwóch cząsteczek cysteiny
połączonych wiązaniem dwusiarczkowym. Po raz pierwszy substancję
tę wykryto w kamieniach usuniętych z pęcherza moczowego, stąd
jej nazwa. Epidemiologia
Złogi cystynowe stanowią około 1% wszystkich złogów u dorosłych
i 6% u dzieci. Występują u około 1 na 7000 osób, z dużą zmiennością
geograficzną (np. w Australii 1/4000, a w Szwecji 1/100 000). Liczba
zachorowań jest podobna u obu płci. PatofizjologiaCystyna oraz inne aminokwasy są niemal całkowicie wchłaniane zwrotnie z moczu (reabsorbcja) w kanaliku proksymalnym. W moczu ostatecznym pozostaje zaledwie 0,4% pierwotnie przefiltrowanej w kłębuszkach cystyny. Cystynuria jest wadą przekazywaną w sposób autosomalny recesywny, dotyczącą mechanizmu transportującego cystynę oraz trzy aminokwasy zasadowe (ornityna, arginina, lizyna) przez nabłonek kanalika proksymalnego i jelita cienkiego [podany sposób dziedziczenia dotyczy tylko najczęstszej postaci cystynurii typu I - przyp. red.]. W cystynurii, oprócz zaburzeń reabsorbcji cystyny w kanalikach proksymalnych, występują również zaburzenia wchłaniania cystyny w układzie pokarmowym. Spowodowany tym niedobór cystyny nie ma znaczenia klinicznego, ponieważ pozostaje sprawny mechanizm wchłaniania metioniny (prekursor cystyny endogennej). Jedyną manifestacją kliniczną tej wady genetycznej jest kamica nerkowa.
Na rozpuszczalność ma wpływ również obecność innych jonów, np. chlorek wapnia zwiększa rozpuszczalność cystyny bardziej niż chlorek magnezu oraz chlorek sodu. Podłoże genetyczneZa cystynurię odpowiadają mutacje dwóch genów: SLC3A1 i SLC7A9 (SLC - solute carrier; przenośnik substancji rozpuszczonych).
KlasyfikacjeKlasyczna klasyfikacja cystynurii pochodzi z 1966 roku (Rosenberg) i odróżnia trzy typy. Homozygoci we wszystkich trzech typach wydzielają z moczem bardzo duże ilości cystyny, tj. ponad 400 mg na dobę (stężenie w moczu > 1000 mmol cystyny/gram kreatyniny) przy normie <30 mg na dobę. Czynnikiem różnicującym jest fenotyp heterozygot: Typ I - wariant najczęstszy - heterozygota ma prawidłowy poziom aminokwasów w moczu. Gen zmutowany: SLC3A1
Typ II i III (lub typ non I) - heterozygota wydziela 200-400 mg
na dobę i może produkować kamienie cystynowe.
W typie II defekt jest cięższy niż w typie III,
ponieważ po doustnym podaniu cystyny lub lizyny
nie stwierdza się wzrostu ich stężenia w surowicy.
Gen zmutowany: SLC7A9. Klasyfikacja genetyczna wg Dello Strologo i wsp.: Typ A - mutacja w obu allelach genu SLC3A1, heterozygoty z normalnym rozkładem aminokwasów w moczu. Typ B - mutacja w obu allelach genu SLC7A9, heterozygoty z podwyższonym poziomem cystyny i aminokwasów w moczu.
Typ AB - jedna mutacja w genie SLC3A1 i jedna mutacja genu
SLC7A9, mieszany typ cystynurii, wywołany
przez interakcję dwóch różnych zmutowanych genów
(interakcji białka kodowanego przez gen 19q z rBAT
w segmencie S3 cewek proksymalnych). RozpoznanieBadanie moczu Badanie mikroskopowe moczu wykazujące heksagonalne kryształy jest patognomoniczne w rozpoznawaniu cystynurii. Cystyna zawiera siarkę, co powoduje charakterystyczny zapach zepsutych jajek, szczególnie dobrze wyczuwalny po laserowym rozbijaniu złogów cystynowych. Test z nitroprusydkiem sodu jest szybkim jakościowym testem na obecność cystyny w moczu, rutynowo stosowanym w diagnostyce. Fałszywie dodatni wynik może pojawić się u chorych z homocystynurią lub acetonurią, u osób biorących leki zawierające grupy siarkowe, ampicylinę lub N-acetylocysteinę oraz u chorych z zespołem Fanconiego wtórnie do uogólnionej aminoacydurii. Dodatni wynik testu cyjanonitroprusydkowego należy potwierdzić badaniem ilościowym z 24-godzinnej zbiórki moczu przy użyciu chromatografii jonowymiennej. Należy jednocześnie oznaczyć stężenie w moczu wapnia, cytrynianów i kwasu moczowego w celu wyłączenia kamicy mieszanej lub niecystynowej.
Analiza złogów
Złogi cystynowe są zwykle jednolicie bladożółte. Mikroskopia elektronowa
i krystalografia mogą być pomocne w identyfikacji składników
złogu oraz układu poszczególnych komponentów. Czyste złogi cystynowe
występują w 60-80%. Diagnostyka obrazowa
Celem dokładnej diagnozy kamicy nerkowej wykonuje się spiralną TK
bez środka cieniującego. Zapobieganie i leczeniePrewencja kamicy cystynowej opiera się na odpowiednim nawodnieniu i alkalizacji moczu. Obecnie brak terapii odwracającej nadmierny, nieprawidłowy transport aminokwasów. Dieta Dieta o niskiej zawartości metioniny [produkty bogate w metioninę to: brukselka, brokuły, szpinak, fasola, groch, ryby, mięso - przyp. tłum.] jest niesmaczna i nie daje widocznych korzyści. Natomiast redukcja podaży soli (podaż sodu 150 mmol/dobę) obniża sekrecję cystyny do 156 mg/dobę (650 mmol/dobę). Zalecana jest więc redukcja poda ży soli do mniej niż 2 g/dobę.
Nawodnienie
Głównym elementem profilaktyki kamicy cystynowej jest zwiększona
diureza, która zmniejsza koncentrację cystyny w moczu. Stosowanie
odpowiedniego nawodnienia zapobiega nawrotom kamicy cystynowej
u co 3 chorego. Odpowiednie nawodnienie to takie, które wywołuje
diurezę powyżej 3000 ml/dobę (taką diurezą zapewnia podaż 4-4,5 l
płynów na dobę - sugeruje się picie 240 ml wody co godzinę i 480 ml
przed snem). Odczyn moczu Mocz o pH>7,5 może powodować rozpuszczanie złogów cystynowych, jednak przyczynia się do formowania złogów wapniowo-fosforanowych. Idealnym odczynem moczu celem prewencji kamicy jest więc pH 7,0-7,5. Obecnie nie używa się już do alkalizacji moczu sody (sód zwiększa wydzielanie cystyny, powoduje nadciśnienie tętnicze, a dwuwęglan wzdęcia). Zalecane jest stosowanie cytrynianu potasu w dawce 60-80 mEq/dobę podzielonej na 3-4 dawki (15-20 mL/dobę) (ostrożnie w niewydolności nerek). Dawki należy korygować tak, aby utrzymać pH moczu w granicach 7,0-7,5. Farmakoterapia
W przypadku braku skuteczności stosowania nawodnienia i alkalizacji
moczu wdraża się farmakoterapię, czyli związki chelatujące lub antyurolityczne,
zmniejszające stężenie cystyny w moczu poniżej 300 mg/l.
Związki tiolowe wiążą się z cystyną, tworząc rozpuszczalne kompleksy
disulfidowe. Może to prowadzić nawet do rozpuszczenia istniejących złogów.
Leczenie chirurgiczneChirurgiczne leczenie kamicy cystynowej nie różni się od leczenia stosowanego w innych typach kamicy nerkowej. Poniżej wymieniono zagadnienia specyficzne dla kamicy cystynowej.
ESWL
URSL
PCNL
Chemoliza przez nefrostomię
Chirurgia klasyczna KontroleEfektywność leczenia powinna być monitorowana przez oznaczanie pH moczu i poziomu cystyny w moczu oraz okresowe badania usg układu moczowego (co 3 miesiące).Na szczególną uwagę zasługują pacjenci, u których złogi nerkowe po raz pierwszy rozpoznano w 1 i 2 dekadzie życia, z szybko nawracającą kamicą, z wywiadem rodzinnym, z nawracającą krystalurią. U około 70% pacjentów z cystynurią dochodzi do niewydolności nerek, a u mniej niż 5% do schyłkowej niewydolności nerek. Nawrót choroby po leczeniu chirurgicznym po 5 latach występuje u około 73%, dlatego zalecany jest stały nadzór pacjentów z cystynurią, co zmniejsza liczbę ponownych interwencji chirurgicznych.
Ciekawe strony www |