Przegląd Urologiczny 2006/3 (37) wersja do druku | skomentuj ten artykuł | szybkie odnośniki
 
strona główna > archiwum > Przegląd Urologiczny 2006/3 (37) > To dopiero było sympozjum!...

To dopiero było sympozjum!...

członek Sekcji Endourologii i ESWL Polskiego Towarzystwa Urologicznego

XVII Sympozjum Sekcji Endourologii i ESWL PTU odbyło się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach 12 maja 2006 roku. Chyba po raz pierwszy sekcja obradowała poza miejscem, w którym znajduje się siedziba jej przewodniczącego. Miejsce spotkania wybrano znakomicie - ŚCO jest szpitalem wybudowanym, zorganizowanym i pracującym na miarę XXI wieku. Widać było ogromną staranność w przygotowaniu tego spotkania przez kol. dr. med. Piotra Chłostę, FEBU - kierownika Działu Uroonkologii ŚCO - i dowodzony przez niego zespół.

Sympozjum miało charakter warsztatowy. Poświęcone było operacjom retroperitoneoskopowym. Wykonano cztery chirurgiczne zabiegi endoskopowe w przestrzeni zaotrzewnowej. Operowali: Piotr Chłosta w asyście Jarosława Jaskulskiego i Mateusza Obarzanowskiego (ŚCO, Kielce) - prostatektomia radykalna; Marcin Słojewski w asyście Adama Gołąba (Klinika Urologii AM w Szczecinie) - nefrektomia radykalna; Tomasz Szydełko w asyście Jarosława Kasprzaka (Klinika Urologii AM we Wrocławiu) - adrenalektomia; Piotr Jarzemski i Sławomir Listopadzki (Oddział Urologii Szpitala im. dr. Biziela w Bydgoszczy) - ureteropieloplastyka. Wszyscy operatorzy zaprezentowali znakomitą biegłość techniczną, znajomość "trików" laparoskopowych, wiedzę i bogate doświadczenie. śledzenie przebiegu operacji w ich wykonaniu było nie tylko wspaniałą lekcją, ale także wyjątkową przyjemnością. Operacje obserwowało około 200 uczestników, prawdziwie zainteresowanych tą fascynującą gałęzią endourologii, zadających pytania, żywo dyskutujących i komentujących to, co działo się w polu operacyjnym.

Fotografia 1
Uczestnicy sympozjum podczas obrad

Operacje przeprowadzono w dwóch sesjach - porannej i południowej. W każdej z nich wykonano dwie operacje. Audytorium, dzięki przekazowi audiowizualnemu doskonałej jakości, miało stały kontakt z operującymi i mogło śledzić najważniejsze, najbardziej interesujące fragmenty operacji prowadzonych jednocześnie w dwóch salach bloku operacyjnego. Po każdej sesji operacyjnej odbyły się bloki dyskusyjne z udziałem operatorów, umiejętnie sterowane przez kol. Piotra Jarzemskiego oraz kol. Marcina Słojewskiego. Oprócz tego przedstawiono wiele interesujących prezentacji ustnych.

To sympozjum sekcji jest ogromnym osiągnięciem jej zarządu i organizatora. Przewodniczący sekcji - kolega Marcin Słojewski - oraz zarząd sekcji zasługują na uznanie za odwagę, dzięki której powierzyli przygotowanie i przeprowadzenie tego organizacyjnie trudnego spotkania zespołowi pracującemu poza siedzibą zarządu. Koledze Piotrowi Chłoście i kierowanemu przezeń zespołowi należą się słowa szczególnego uznania za wysiłek organizacyjny i mnóstwo pracy, dzięki czemu mogliśmy uczestniczyć w autentycznym "wydarzeniu" endourologicznym. Wszyscy koledzy, którzy operowali i podczas operacji pokazali prawdziwy kunszt w laparoskopii oraz nie szczędzili pouczających komentarzy i wyjaśnień, zasługują na najwyższy podziw. W czasie kieleckiego spotkania sekcji widać było wyraźnie, że w środowisku urologicznym w Polsce jest wielu prawdziwych mistrzów laparoskopii oraz duże grono kolegów, a także koleżanek (co trzeba podkreślić z satysfakcją) nie tylko zainteresowanych laparoskopią, ale mających także własne doświadczenie w tej dziedzinie.

Kieleckie Sympozjum Sekcji Endourologii i ESWL PTU jest dowodem skutecznego poszukiwania przez jej zarząd nowych form działania i wzorowo wpisuje się w tradycję warsztatów laparoskopowych, zapoczątkowaną i skutecznie kontynuowaną przez kolegów Piotra Jarzemskiego i Sławomira Listopadzkiego oraz zespół Oddziału Urologii "Biziela" w Bydgoszczy.

Po pobycie na XVII Sympozjum Sekcji Endourologii i ESWL wiem z pewnością, że warto było ją utworzyć 14 lat temu. Mam nadzieję, że w kolejnym numerze "Przeglądu Urologicznego" będziemy mogli zamieścić dokładne sprawozdanie z sympozjum. To, co napisałem jest jedynie sygnałem, ze Sekcja Endourologii i ESWL PTU osiągnęła kolejny sukces.